Voditeljica  projekta pod nazivom „Zeleni Savičentini“  bila je od travnja 2019. godine do kolovoza 2020.  godine učiteljica Manuela Zupan (razrednica 6. razreda), dok je od 1.rujna 2020.godine voditeljica projekta učiteljica Doris Bilić, razrednica 7. razreda.

Zeleni Savičentini je naziv projekta kojeg je Osnovna škola Svetvinčenat prijavila na natječaj Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva – Razvoj volonterstva i filantropije „Otisak srca“ u travnju 2019.godine.  Za spomenuti projekt  odobrena su  sredstva od strane Zaklade u visini od  10.000, 00 kn. Plan je bio da se projekt realizira  u školskoj  godini  2019./2020. Međutim,  zbog štrajka prosvjetara u prvom polugodištu školske godine 2019./20. godine te  aktualne situacije s Covidom -19 poslan je  zahtjev  za produžetak roka provedbe volonterske inicijative Zeleni Savičentini. Projekt je realiziran koncem listopada 2020., uz napomenu da je dio projekta koji čine edukacije Hrvatskih šuma također odgođen za drugo polugodište, tj. 2021. godinu.

Izvještaj o provedenim aktivnostima:

Sam projekt osmišljen je od strane učenika današnjeg sedmog razreda i njihove razrednice. Cilj je bio potaknuti i osvijestiti učenike na važnost očuvanju okoliša. Naime, potaknuti zabrinutošću količinom otpada koji se svakodnevno nezbrinuto ostavlja u okolišu te rastućim brojem divljih deponija u Svetvinčentu i okolici, učenici su zajedno sa svojom razrednicom došli na zamisao da urede jednu zelenu površinu u Svetvinčentu. Odlučili su se na volontersku akciju čišćenja jednog divljeg deponija u okolici škole (u blizini crkve sv. Katarine) te su uz pomoć lokalne zajednice i djelatnika škole u tome i uspjeli. Bitno je napomenuti da akcija Zelenih Savičentina ide dalje. Nastavlja se suradnja sa Hrvatskim šumama kroz razne edukacije ( čim se situacija s virusom COVID-19 malo smiri) i s  Općinom Svetvinčenat  koja planira uređenje dodatnog prostora pokraj crkve sv. Katarine te učvršćivanje edukativne ploče te drvenog stola i klupa (financiranih u projektu).

U nekoliko navrata od mjeseca svibnja i listopada 2019. godine do mjeseca listopada 2020. godine za vrijeme sata razrednika, i nakon škole u vrijeme slobodne aktivnosti čistilo se zemljište od strane učenika današnjeg sedmog razreda, razrednice, ravnateljice i školskog domara. (O tako velikom vremenskom razdoblju radi se upravo zbog štrajka i neodržavanja nastave u školskoj godini 2019./20. godinii potom epidemija Covida– 19). Čistilo se alatima koje je u vlasništvu osnovne škole Svetvinčenat (kosilicom za travu, trimer, motike, grablje, metle, vreće za smeće).

Uređeno zemljište obogatilo se ručnom izradom drvenog stola i klupe.

Prilikom čišćenja zemljišta učenici su promatrali floru i faunu. Učenici su vodili bilješke tijekomčišćenja (prilog fotografije). Nakon kompletnog čišćenja zemljišta postavljena je edukativna ploča sa opisom flore i faune tog područja.

Zbog dodatnih troškova koji u projektu nisu predviđeni, u suradnji s Općinom Svetvinčenat dogovoreno je da se prostor pokraj crkve sv. Katarine ogradi, Hrvatske šume će donirati sadnice stabala za oplemenjivanje prostora te će se na dodatnoj površini betonskom konstrukcijom trajno postaviti stol i drvene klupe, kao i edukativna ploča ( financirano iz projekta). Planirano je da proširenje i dodatno uređenje toga područja bude polazište treking staze na području Općine Svetvinčenat.

Projektom „Zeleni Savičentini” počela se razvijati svijest o važnosti očuvanja okoliša i brige o lokalnoj zajednici. Akcija je započela u školskoj godini 2019./2020., međutim akcija čišćenja i održavanja zelenih površina „Zelenih Savičentina” i dalje se nastavlja te sa svakom novom školskom godinom započinje novo razdoblje akcija čišćenja, koje će postati sastavni dio nasljeđa i kulture ponašanja i prenositi će se iz generacije u generaciju pod nazivom „Zeleni Savičentini”.

Voditeljica projekta: Doris Bilić

Zeleni Savičentini

Projekt "Zeleni Savičentini" kojeg je OŠ Svetvinčenat prijavila na natječaj Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva – Razvoj volonterstva i filantropije „Otisak srca“ u travnju 2019.g. i za kojeg su odobrena sredstva od strane Naklade u visini od 10 000, 00kn realiziratiće se u šk. god 2019./2020.

Projekt je osmišljen od strane učenika tada petog razreda, sada šetaša i njihove razrednice te nosi naziv „Zeleni Savičentini“. Zabrinuti količinom otpada koji se svakodnevno nezbrinuto ostavlja u okolišu te rastućim brojem divljih deponija u mjestu i okolici, učenici su se odlučili na volontersku akciju čišćenja jednog divljeg deponija u okolici škole uz pomoć lokalne zajednice, djelatnika škole, roditelja učenika i edukativnu stručnu pomoć Hrvatskih šuma.
U volonterskoj akciji čišćenja otpad bi se zbrinuo na odgovarajući i ekološki prihvatljiv način. Očišćenu površinu učenici bi uredili i zasadili. Na tom mjestu postavile bi se edukativne ploče sa opisom flore i faune tog područja.
Uređeni prostor obogatio bi se ručnom izradom drvenog stola i klupa koje bi se koristile za edukativne radionice, nastavu izvan učionice te za druženje učenika i mještana u slobodno vrijeme.